-
Вашата кошница е празна!
Основната задача при разработването на интериорен дизайн на детска стая е да се спазват правилата за безопасност и да се създаде уютно пространство за детето. Казваме ви как да се впишете в модните тенденции и да зарадвате малкия обитател на стаята. Това ръководство е за вас, ако искате да овладеете успешни стилистични решения, правила за избор на осветителни тела, цветове, мебели и аксесоари.
В дизайна на детската стая не само естетиката е важна. Трябва да се вземат предвид и други фактори:
Бъдете съобразени с възрастта на детето. Детската стая не трябва да бъде старателно обзаведена. Достатъчно е да осигурите удобно пространство за игри, детско креватче и място за съхранение на дрехи и играчки.
Модерен дизайн на детска стая
В качествения дизайн няма случайни елементи. Затова експертите съветват „помислете два пъти, изрежете веднъж“, преди да въведете нещо в интериора. Ето какво определено не трябва да правите:
Пример за успешен интериор на детска стая
съвет! Ако се съмнявате в правилността на взетите решения, консултирайте се с професионални дизайнери или вземете за основа готови детски проекти.
Всеки дизайнерски проект започва с оформление. Необходимо е да се реши къде ще бъдат разположени зоните за отдих, игри, четене, подготовка на уроци и спорт. Какво трябва да имате предвид при поставянето на парцели:
Просторна стая с няколко прозореца е най-подходяща за подреждане на детска стая. Най-доброто разположение е в слънчевата част на апартамента, далеч от кухнята и банята. И още нещо - препоръчително е стаята да няма балкон. Ако детето е тийнейджър, това изискване може да отпадне. А за децата балкон или лоджия ще станат допълнителни източници на опасност.
Сега нека поговорим за подреждането на зоните в детската стая. За по-голяма яснота можете да съставите чертеж и стриктно да го следвате.
Когато планирате зонирането на стая, първо вземете решение за местоположението на зоната за отдих. По-добре е да го оборудвате в уединен ъгъл на стаята и да купите там детско легло. Ако е възможно, скрийте леглото зад параван или преграда. За детето ще бъде по-удобно, а сънят му ще бъде по-добър и по-дълъг.
съвет! Дизайнерите не препоръчват да инсталирате легло срещу вратата. Според древното учение на Фън Шуй такова разположение се счита за нещастно по отношение на циркулацията на енергията.
Ако пространството позволява, трябва да организирате удобна зона за игра в детската спалня. Можете да изберете всяко място, но не е препоръчително да заемате центъра на стаята. Детето трябва да се чувства удобно да се движи из стаята, затова се опитайте да действате рационално.
Желан атрибут в детската стая е решетката. Това е едновременно пространство за активни игри и отлично спортно оборудване. По-добре е да поставите такава стена по дълга повърхност срещу леглото.
съвет! Ако стаята е просторна и зоната за игри не е подходяща, можете да оборудвате спортната зона с мини-тренажори.
Основното изискване за работна зона в модерна детска спалня е достатъчно естествена светлина. Ето защо е по-добре да поставите компютър или бюро по-близо до прозореца. Можете да използвате пространството под перваза на прозореца или свободен ъгъл.
Препоръчително е работната зона да бъде разположена на разстояние от зоната за игра. За да може детето да се концентрира по-добре върху обучението си, нищо не трябва да го разсейва.
Идеално е, ако в детската стая има място за съхранение на дрехи, играчки и спално бельо. Понякога към стаите има складово помещение. Това е мястото, където можете да организирате малка съблекалня. Ако това не е вашият вариант, поставете просторен дрешник или скрин в детската стая. Освен това трябва да има допълнителни рафтове или стелажи за книги, играчки или декор.
Рационално е да се организира място за съхранение в непосредствена близост до леглото. Ако в стаята има много малко място, инсталирайте скрин в коридора близо до вратата.
Основното правило за декориране на детска стая е само безопасни материали. Те са лесни за намиране във всяка ценова категория. Ето примери за довършителни материали за стени, подове и тавани:
Вариантът за довършване на стените трябва да бъде избран въз основа на стила на интериора. Вечна класика - течни или хартиени тапети. Колкото по-интересна е текстурата, толкова по-хармоничен е интериорът. Има обаче по-практични опции от тапетите. Например клинкерни тухли, панели или корк. Това покритие е подходящо, ако планирате дългосрочни ремонти в детската стая.
Стилната детска стая изисква висококачествена подова настилка. Най-екологичните варианти са корк и паркет. Ламинат и добър линолеум също са подходящи. Но е по-добре да откажете покритието на плочките. Първо, материалът може да има хлъзгава повърхност. Второ, плочките в детската стая не изглеждат много подходящи.
Съветваме ви да проучите ръководството за видовете тавани. Там ще намерите прости и интересни начини за довършване на повърхности. Една от тях може да се използва за детска стая. Например, направете ефектна драперия с плат или експериментирайте с дървени летви.
Когато избирате цветова гама за детската стая, разчитайте на психологията на нюансите и символиката. Например зеленият тон е олицетворение на доброто настроение, единството с природата и баланса със себе си. Следователно този цвят определено ще бъде успешен за детската стая. Още няколко подходящи тона:
Универсален вариант са неутралните цветове. За хармоничен дизайн са достатъчни 2-3 нюанса. Можете да разредите скромен ансамбъл с ярък тон. Например розово, жълто или зелено.
Светлата детска стая е красива и весела. Въпреки това, бъдете внимателни, когато избирате богати тонове. Например червеното и оранжевото в „малки дози“ ще ви дадат енергия, но в големи дози ще повлияят негативно на фокусирането и ще ви изморят. Подобно правило важи и за синьото.
Сега нека поговорим за цветята, които нямат място в детска стая:
съвет! Можете да следвате изпитания път и да свържете цветовата схема с пола на детето. Въведете нюанси на синьо и светло синьо в стаята на момчето и розово в спалнята на момичето. Този подход е добър при подреждането на стая за новородени и малки деца. Това решение обаче ще бъде провал, ако планирате „дългосрочен“ ремонт.
Основата на всеки интериорен проект е добре разработения дизайн на осветлението. Както в други стаи, в детската стая е изградена по следния сценарий:
Осигурете осветление за всички зони на помещението. Особено за работещ човек. Поставете удобна лампа на масата върху регулируема стойка, така че детето да може да промени посоката на светлинния поток, ако е необходимо.
съвет! Избягвайте открити кабели, ниско висящи лампи и тежки подови лампи. Тези елементи са източници на опасност в детската стая.
Следващият важен аспект е обзавеждането на детската стая. Типично обзавеждане:
Трансформируемите мебели са на върха на популярността. Такива вариации на предмети са лесни за намиране за деца на всяка възраст. Например, леглото може да се превърне в гардероб, скринът в маса за повиване, столът в удобен шезлонг. Трансформируемите мебели са идеален вариант, ако в стаята има малко пространство.
Друг добър вариант за обзавеждане на детска стая са модулните продукти. Например системи за съхранение, състоящи се от нива, рафтове, чекмеджета. Елементите могат да се пренареждат по желание, създавайки нови варианти на познати мебели.
Ако има две или повече деца, е трудно да се направи без двуетажно легло и просторен килер. Но можете спокойно да изключите обикновените столове от декора и да ги замените с меки чанти за боб. По-логично е компютърните и настолните бюра да бъдат общи, като изберете специални удължени продукти.
Малките деца ще харесат легла и гардероби във формата на къщи, коли, самолети и карети. За тийнейджъри са подходящи класически или модерни минималистични мебели.
Трудно е да си представим детска стая без текстил.
- На първо място, трябва да изберете красиви завеси. Подходящи са завеси от затъмняваща тъкан. Полупрозрачен или дантелен тюл ще служи като ефектно допълнение. Алтернативни варианти: ролетни щори, щори, декоративни завеси (френски, австрийски).
- Вторият текстилен елемент на детската стая е килима. Най-добрият избор е продукт със среден косъм, изработен от естествени или смесени материали. Конфигурации на килими: овални, кръгли, правоъгълни, квадратни, асиметрични. Няма ограничения в дизайна - подходящи са модели с щампи, шарки и необичайно тъкане.
- Не забравяйте за уютните малки неща - възглавници на дивана и одеяла. Цветовата схема може да бъде избрана въз основа на нюансите на декорацията на стаята. Или купете продукти в същите цветове като завесите.
Модерната детска стая е чудесно място за експериментиране с декора. Декорациите трябва да бъдат избрани в зависимост от възрастта на собственика на стаята. Колкото по-малко е детето, толкова по-малко трябва да има декор.
Примери за декоративни елементи:
Ако детето ви се интересува от творчество, поставете изработените от него занаяти на видно място. Можете също така да закачите детски рисунки на стената. Резултатът ще бъде истинска художествена галерия, достойна за вниманието на гостите. Ако е възможно, подредете рисунките си в рамки или багети – тогава те ще изглеждат още по-ефектно.
съвет! Опитайте се да не използвате стъклени вази или други чупливи предмети за декорация.
Когато избирате стил, не забравяйте да се консултирате с детето си. Деца над 3 години могат да заявят своите желания. И от вас зависи да вдъхнете живот на идеите и да дадете на детето си уютно пространство.
Източник – ВМ ремонти
Leave a Comment